Hafta Hafta Hamilelik [4 - 15 Haftalar]

Yazar: admin 15/12/2017 0 Yorum

 

Hamileliğin ilk haftaları: Biz tam olarak farkında olmasak bile yumurtalıklarda ve rahimde çok hızlı değişimlerin meydana geldiği zamanlardır. Hala kanınızdaki hamilelik hormonları yeterince yükselmediği için ancak 3. ve 4. haftalarda hamile olduğunuzu kesin olarak öğrenebileceksiniz.

 

4. HAFTA: 

Döllenen yumurta uterusunuz içine yerleştikçe bir miktar kanama yaşayabilirsiniz. Bu, yerleşme (implantasyon) kanaması olarak bilinir ve tamamen normaldir.

Sonuçlar geldi Yepyeni plasentanın saldığı hCG hormonu sayesinde ve atladığınız ilk adetten sonra evde yapılan bir hamilelik testi pozitif sonuç gösterecektir ama yanlış negatif sonuçlar da görülebilir.İlk üç ayda çok sayıda hamile kadının yaşadığı bulantı veya sabah bulantısının en büyük sebebi de bu hormondur. Adet olmamışsanız ama evde yaptığınız hamilelik testi sonucu negatifse bir doktora danışmanız gerekebilir.

Anneler için hızlı bir ipucu İlk andan itibaren bebeğiniz büyümekte ve gelişmektedir, bu yüzden yediklerinizin bebeğin gelişimi üzerinde etkisi olacaktır. Her gün folik asit (B9 vitamini), kalsiyum ve demir içeren doğum öncesi vitaminler (B12, C, D, E) almaya dikkat edin. Bu vitaminler bebeğinizin güçlü bir başlangıç yapmasını sağlar.

5. HAFTA :

Tesisat hazır. Plasenta ve oluşmaya başlayan göbek bağı, gereken besinleri sizin vücudunuzdan bebeğin vücuduna aktarmak için çalışmaya başlamıştır. Oksijen, amino asitler, yağlar ve şekerler hep sağlıklı bir gelişimde kritik rol oynar.

Bazı temel bilgiler. Bebeğin hücrelerinin bir kısmı, belkemiğini ve beyni oluşturacak olan sinir yoluna dönüşmektedir. Yanlış oluşmuş bir sinir yolu, omuriliğin tamamen kapanmadığı bir rahatsızlık olan “ayrık omurga” isimli bir komplikasyona yol açabilir. Omurilikle ilgili doğum kusurlarına karşı en iyi silahınız, her gün en az 400 mikrogram folik asit almaktır.

Kalp başlangıcı. Kalp artık düzensiz birkaç atış yapan tek bir tüptür. Her geçen haftayla birlikte bu atışlar daha düzenli hale gelecektir.

Duygular okyanusu. Hamile olduğunuz için çok sevinebilir, her şeyin normal olup olmayacağına dair endişelenebilir, doğum ile ilgili korkular yaşayabilir ya da bir anne adayı olarak kendinizden emin olmayabilirsiniz. Hiç endişelenmeyin! Bu duyguların hepsi tamamen normaldir. Hafta hafta gebelik hesaplaması ve doğum hesaplaması yaparak, bebeğinizin doğum anıyla ilgili hayaller kurarak kafanızı meşgul edin.

Özenli bakım. Hamilelik sürecinin bu aşamasında adet benzeri kramplar ve bel ağrıları sık görülür. Ilık bir banyo yaparak, sakinleştirici müzik dinleyerek veya şekerleme yaparak mola verin. Besinlerinize dikkat edin ve hâlâ yapmadıysanız sigara içmeyi, alkol tüketimini ya da ilaç kullanımını bırakın. Tüm bunlar bebeğiniz için zararlıdır.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bu hafta bebeğinizin boyu 1.5 mm uzunluğunda.Artık bebeğinizin kalbini oluşturacak tabakanın yanı sıra merkezi sinir sistemi , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlıyor.

ÖNERİLER :

Heyecanlı, endişeli ya da enerjik hissedebilirsiniz. Tüm bunlar gebeliğin bir parçasıdır.

Kramplar ve baş ağrıları için ılık bir duş almayı ya da uyumayı deneyebilirsiniz.

Eğer hala bırakmadıysanız alkolü ve sigarayı bırakın.

 

 

 

 

 

6.HAFTA :

Sinirler. Bu hafta içinde önemli bir kilometre taşı gerçekleşir: sinir yolu, bebeğinizin omuriliği olacak yapı üzerine kapanmaya başlar.

Küçük şekiller. 6. haftada zamanla bebeğinizin çenesi ve yanakları olacak minik doku katları oluşur. Gözlere ve buruna dönüşecek alanlar çıkıntı olarak yükselirken kulak yapısı içe doğru itilmeye başlar.

Bebeğinizde ne değişiyor. Kalp tüpü yavaşça dört ilkel odacık halinde büyümeye ve küçük bir trampet gibi atmaya başlar. Böbrekler ve karaciğer gibi diğer önemli organlar da şekillenmeye başlamıştır. Akciğerlerin her biri tek tüpler halindedir ve kese benzeri yapılara dönüşeceklerdir. Bunlar, bebeğin ilk nefesine hazır olmak için sonraki birkaç ay boyunca gelişmeye devam edecektir.

ÖNERİLER:

Hassas memeler için, geceleri de dahil olmak üzere destekleyici bir sütyen kullanabilirsiniz.

Bağırsak düzensizliği için bol su için, lif açısından yüksek gıdalar tüketin ve spor yapın.

Sabah bulantılarına karşı küçük porsiyonlar tüketmeyi, bitki çayı ya da buz emmeyi deneyin.

7.HAFTA :

Zeki çocuk. Her ne kadar beynin gelişimi doğumdan sonra uzun süre devam etse de temel bölümler oluşmuştur. Haftalar geçtikçe bu organ üç parçaya ayrılacaktır: ön beyin, orta beyin ve art beyin. Ön beyin akıl yürütme, sorun çözme ve bellek oluşturup saklama gibi şeylerden sorumludur. Orta beyin, elektrik sinyallerini beyindeki varış noktalarına aktaracaktır. Art beyin ise soluma, kalp hızı ve kas hareketini kontrol edecektir. Kol ve bacak tomurcukları da filizlenmiş, hızla büyümeye başlamıştır.

Tuvaletin yolları taştan. Taşan hormonlar ve artan kan hacmi, vücudunuzun daha fazla sıvı üretmesine neden olur, bu yüzden her zamankinden daha sık kendinizi’ tuvalet yollarında bulabilirsiniz. Ancak vücudunuzun su seviyesini yüksek tutmak –önemlidir, bu yüzden gebeliğiniz boyunca fazladan su içmeye devam etmeniz gerekir.

Sağlıklı alışkanlıklar. Gebeliğiniz boyunca etinizi iyi pişmiş sipariş etmeye ve kedi kumundan uzak durmaya dikkat edin. Çiğ etten ve kedi dışkısından bulaşan bir enfeksiyon olan toksoplazmoz bebeğiniz için zararlı olabilir (ama sizin için zararlı değildir). Öyle ki farkında olmadan çoktan size bulaşmış bile olabilir - bu durumda bağışıklığınız var demektir.

Bebeğinizde ne değişiyor.Bebeğin beyin alanları oluşmaya başlamıştır ve kollar ve bacaklar haline gelecek tomurcuklar filizlenmektedir. Artık kulaklar ve burnun ucu görülebiliyor.Elleri ve ayakları oluşum evresine giriyor.

ÖNERİLER: 

Sık tuvalete çıkmaya aldırmadan bol su içmeye devam edin.

Yediğiniz etin çok iyi pişmiş olmasını sağlayın.

Grip salgını olursa mutlaka aşı olun.

8.HAFTA :

Bu haftada eller ve ayaklar, minik perdeli parmaklar oluşturmaktadır. Bebeğinizin kuyruğu kaybolmaya başlar.

Bağırsaklar oluştukça batın bölgesinde yeterli alan olmadığından bir orta kıvrım, göbek bağı içine hareket eder. Bağırsaklar bu kadar erken bir aşamada bile atıkları vücuttan dışarı taşımaktadır. Bundan bir ay sonra bebeğinizin karnında daha fazla alan olduğunda bağırsaklar bağın içinden çıkıp tekrar batın içine gidecektir.

Bebeğinizin vücudunu dürtebilseniz bir sarsıntıyla tepki verdiğini görürdünüz. Gelişmekte olan sinir sistemi, kaslarla iletişim kurmaya başlamıştır.

İyi bir gözetim. Jinekolog, aile doktoru, pratisyen hemşire veya ebe - kimi seçerseniz seçin yaklaşımına ve uygulamalarına güvenmeniz çok önemlidir. Ziyaretleriniz genellikle ayda bir kez olacak şekilde programlanır, gebeliğinizin son iki ayında ise bebeğiniz dünyaya gelinceye kadar ziyaretler sıklaşır. Bu düzenli kontroller, aklınızdaki soruları sormak ve endişelerinizi dile getirmek için mükemmel birer fırsattır, bu yüzden hazırlıklı gelin!

Bebeğinizde ne değişiyor.Gelişen sinir sistemine , her geçen hafta boyu da eşlik ediyor.Artık boyu 1,27 cm civarındadır.

ÖNERİLER :

Artık sağlık uzmanınıza ilk doğum öncesi ziyaretinizi tamamlamış olmanız gerekir.

Sabah bulantıları yaşıyorsanız yataktan çıkmadan önce atıştırmak üzere başucunuzda kraker bulundurun ve gün içinde üç ana öğün yerine beş ya da altı küçük öğün deneyin.

Yağlı gıdalardan uzak durmayı unutmayın!

9.HAFTA :

Artık kuyruk yok. Artık fetus olarak bilinen bebeğiniz, kuyruk da kaybolduğu için pembe bir lekeye daha az benzemektedir. Gövdenin düzelip uzaması ile bebeğiniz bu hafta yaklaşık 2,5 cm boyundadır.

Büyüme atılımı. Bu aşama kol ve bacak oluşumunda kritik bir dönemdir. Bacaklar uzamış, zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmeye başlamıştır. Bu esnada kollar da uzamıştır ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Parmaklarla birlikte temel bir el yapısı da oluşmaktadır. Bebeğinizin karaciğeri, safrakesesi, dalağı ve böbrek üstü bezleri de büyümek için büyük çaba göstermektedir.

Hareket halinde. Dokuzuncu hafta, dansın başladığı zamandır! Bebeğiniz, sizin vücudunuzun dışından gelen uyarılara bile yanıt olarak canlı bir şekilde hareket etmeye başlar. Sabırlı olun: Bu hareketleri hissedebilmek için ikinci üç ayın sonuna kadar beklemeniz gerekecek.

Süte yol açın. Göğüsleriniz büyük ihtimalle büyümüş, ağırlaşmış ve hassaslaşmıştır. Her ne kadar gebeliğiniz boyunca göğüsleriniz büyümeye devam edecek olsa da dördüncü ayın sonunda hassaslığı azalmalıdır. Areolalarda (meme uçlarınızın koyu renkli kısmı) küçük beyaz çıkıntılar da görmeye başlayabilirsiniz. Montgomery bezleri adı verilen bu bezler, emzirme süresince meme uçlarınızı nemli tutmak için yağlar üretecektir.

Havuza uğrayın. Çoğu uzman, eklemleri zorlamadığı için gebe kadınlar için en iyi egzersizin yüzmek olduğunu söyler. Artık vücudunuzda dolaşmakta olan gevşetici hormon eklemlerinizi gevşetir, bu sayede doğum sırasında leğen kemiğiniz genişler. Doğum sırasında bu durum size yardımcı olurken bu süre zarfında eklemlerinizi çok fazla zorlayacak egzersizlerden kaçınmaya dikkat edin.

Bebeğinizde ne değişiyor.  Henüz hissetmeyeceksiniz ama bebeğiniz hareket etmeye başladı! Bebeğinizin kolları uzamış ve dirseklerde bükülmeye başlamıştır. Bacaklarında da zamanla ayak parmakları olacak tomurcuklar filizlenmektedir.Ağız gelişimi tamamlanmakta ve ağız açıp kapama hareketlerini gerçekleştirmeye başlamıştır.

ÖNERİLER :

Sağlık sigortanızın gebelik masraflarını karşılayıp karşılamadığını öğrenin.

Yoga ya da yürüyüş gibi gebeliğiniz boyunca yapabileceğiniz güvenli bir spor seçin.

Memelerinizin dolgun ve hassas olmasına hazırlıklı olun.

10.HAFTA :

Dinleyin. Şu anda bebeğinizin kulakları başın daha alt kısmındadır, ama kafa büyüdükçe doğru noktaya geleceklerdir.

Görüş arayışı. Bebeğinizin gözleri de gelişmektedir. Temel optik yapı artık yerindedir ve göz kapakları, hâlâ kafanın yan taraflarında bulunan gözleri örtmeye başlamıştır.

Tam diş. Bebeğinizin ilk dişleri ancak doğumdan birkaç ay sonra dişetinden çıkacaktır, ama minik diş tomurcukları çoktan oluşmaya başlamıştır.

Kafein alışkanlığını bırakın. Çoğu sağlık uzmanı, beslenmenizden kafeini tamamen çıkarmanızı ya da azaltmanızı tavsiye eder. Kafein, diüretik (idrar söktürücü) olduğu için vücudunuzun susuz kalmasına da neden olabilir. Günlük kahvenizi veya gazlı içeceğinizi tüketmeniz gerekiyorsa sıvı kaybını telafi etmek için fazladan su içmeye dikkat edin.

Dolaşım bilgileri. Gebeliğinizin bu aşamasında kalbiniz damarlarınızda daha fazla kan pompalamaya başlar. Öyle ki 32. haftada vücudunuzda yüzde 40 ila 50 daha fazla kan dolaşmakta, bunun da çoğu uterusa ve plasentaya gönderilmektedir. Şimdi kan akışınızı iyileştirmek için önlemler almak, gebeliğinizin ileri aşamalarında varisleri önlemeye yardımcı olabilir. Her gün yürümek , sol tarafınıza doğru uzanmak, bacaklarınızı yükseltmek (dizlerinizi destekleyerek) ve bacaklarınızı üst üste atmadan oturmak, dolaşımınızın yavaşlamasını önlemeye yardımcı olur.

Bebeğinizde ne değişiyor. Göbek bağı olarak şekillenen plasenta uzamaktadır. Bebeğiniz de hızla büyümekte, bir insan vücudu şeklini almaktadır. Minik diş tomurcukları oluşmakta, kaşlar bile büyümeye başlamaktadır.Böbrek, bağırsak, beyin ve karaciğer fonksiyonlarını yerine getirmeye başlamıştır.

ÖNERİLER :

Kafeini diyetinizden çıkarın ya da azaltın.

Yürüyerek, bacaklarınızı uzatarak ya da sol tarafınıza yatarak kan dolaşımını arttırın

Yeterince uyuduğunuzdan ya da dinlendiğinizden emin olun.

11.HAFTA :

Rtim tutmaya başladık. Bebeğinizin kalbi haftalardır şiddetle atmaktadır, daha ancak duyulacak kadar yüksek sesli olmuştur. Fetusun kalbi dakikada 120 ile 160 arasında bir atış sayısı ile sizin kalbinizden iki kat hızlı atmaktadır. Kalp son bir ay içinde dört odacıklı bir yapıya dönüşmüştür, bununla birlikte ayırıcı duvarlardan bir kısmı doğum sonrasında tamamlanacaktır.

Son birkaç hafta içinde bebeğinizin vücudu üzerinde ince bir cilt tabakası oluşmaktadır. Bir başka tabaka, el ve ayak tırnakları olarak gelişecektir.

"C" bebek büyümesi. Gebeyken her gün 80 ila 100 miligram C vitaminine ihtiyaç duyarsınız. C vitamini bebeğinizin yeni hücreler üretmesine ve sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olur. Beslenmenize portakal, papaya, çilek ve brokoli ekleyerek C vitamini deponuzu kolayca artırabilirsiniz.

Rh testi.Gebeliğiniz sırasında Rh faktörü adı verilen bir protein için size test yapılacaktır. Sizin sonuçlarınız negatif çıksa bile bebeğin babası Rh pozitif ise çocuğunuz da Rh pozitif olabilir. Vücudunuz, bebeğin Rh pozitif kanına karşı antikorlar üretebileceğinden bu rahatsızlığın bebeğiniz için ciddi sağlık sonuçları olabilir. Ama endişelenmeyin! Gebeliğinizin 28 ve 29. haftaları arasında yaptıracağınız Rhogam adı verilen bir madde aşısı ile bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Ayrıca gelecekteki gebelikleri korumak için de doğumdan sonra bir aşı olabilirsiniz.

Bebeğinizde ne değişiyor.Bebeğin kalbi güçlü bir şekilde atıyor - öyle ki dakikada 120-160 arasında bir atış ile sizin kalbinizin neredeyse iki katı hızla atmaktadır! Bebeğinizin elleri ve ayaklarında artık tek parmaklar oluşmuş, el ve ayak tırnak yatakları gelişmeye başlamıştır.Bu hafta artık el ve ayaklarda ki perdeler kalkmıştır.

ÖNERİLER :

Her gün en az 85 mg C vitamini alın.

Emzirme ya da yenidoğan bakımı gibi konularda bilgi edinin.

Bebeğiniz için bir günlük tutmaya başlayın.

12.HAFTA :

Tırnaklar göründü. O minik tırnak yatakları tırnak oluşturmaya başladı, tırnak makaslarını hazırlayın. Bebeklerin büyük bir kısmı uzun tırnaklarla doğar, bunların da doğumdan sonra kısa süre içinde kesilmesi gerekir.

Parçalar yerli yerinde. Bebeğinizin gelişimi için gerçek anlamda kritik olan dönem yaklaşıyor. Bu haftanın sonuna kadar tüm vücut parçaları yerli yerinde olacak; genital organları bile gelişmiş olacak (yine de cinsiyeti belirlemek için hâlâ çok erken).

Işıklar kapanıyor. 12. haftada göz kapakları oluşmuştur ve kapanacaktır. İkinci üç ayın sonuna kadar bunlar birleşik şekilde kalacaktır.

Beni besle! Bütün o sipariş menülerini ortadan kaldırın: iştahınız geri geldi! Bu hafta civarında kadınlar, "bebeğin acıktığını" hissettiklerini söylüyor. Yeterince yemeye ve sağlıklı bir beslenme sürdürmeye dikkat edin, ama öte yandan "iki kişilik yemeniz" gerekiyor diye de düşünmeyin.

Neler normal, neler değil? Bebeğinizi beslemek için kan hacminiz arttıkça dişetlerinizin hassaslaştığını hissedebilir ve fırçalarken ya da iple temizlerken kanadığını görebilirsiniz. Her ne kadar bu rahatsız edici bir durum olsa da tamamen normaldir.

Anneler için hızlı bir ipucu: Sabah bulantılarınız kayboldukça et, tavuk ve balık (protein), sebze ve meyve (vitaminler ve mineraller) ve süt ürünleri (çocuğunuzun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan kalsiyum) içeren dengeli bir diyet ile beslenmeye dikkat edin.

ÖNERİLER :

İştahınız geri dönmüş olsa da sağlıklı beslenmeye devam edin.

Diş etlerinizde hassasiyet olsa bile fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin.

Bebek harcamaları için bütçe ayırmaya başlayın.

13.HAFTA :

Üreticiler. Artık bebeğinizin tüm kritik vücut yapıları oluştuğundan organlar çok çalışmaktadır. Karaciğer öd salgılar, pankreas insülin üretir ve böbrekler de atıkları (amniyotik sıvıya) taşımak için idrar oluşturur. Kısmen göbek bağı içinde bulunan bebeğinizin bağırsakları, artık yeterli alan oluştuğu için batın bölgesine geçmiştir.

Kafa meselesi. Bebek 28 gram civarındaki ağırlığı ve 6 ila 10 cm boyu ile artık iri bir erik büyüklüğündedir. Tüm o beyin gelişimi sayesinde, kafası, bu uzunluğun yaklaşık yarısı kadardır. Vücudu önümüzdeki birkaç ay içinde yetişmek için yıldırım hızıyla büyüyecektir. Bebeğiniz doğduğunda kafası tüm boyunun sadece bir çeyreği kadar olacaktır.

İkinci üç aya hoş geldiniz! Çoğu kadın bu birkaç ayı gebeliğin balayı olarak tanımlar. İlk üç ayın rahatsızlıkları olan –yorgunluk, bulantı, sık idrara çıkma– biraz hafifler ve nihayet gebeliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Çoğu kadın bu üç ayda enerji patlaması bile hisseder.

Orta düzey yönetim. Kendinizi gebe hissetmenizin sebeplerinden birisi belinizin kalınlaşmaya başlamasıdır. Her zaman giydiğiniz pantolonlar büyük ihtimalle artık sıkıyordur ve kaç zamandır gözünüzü alan o şirin hamile kıyafetleri içinde kendinizi daha rahat hissetmeye başlamışsınızdır! Neye karar verirseniz verin rahat olmayı ilk planda tutarak giyinin.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin kafası tüm boyunun yarısı kadardır, ama önümüzdeki haftalarda vücudu ona yetişecektir. Gelişen organlar da artık çalışmaya başlamıştır. Karaciğer öd salgılar, pankreas insülin üretir ve böbrekler de idrar oluşturur. Bunlara ek olarak ses telleri de gelişmeye başlamıştır ve bebeğiniz, doğumdan sonra iletişim kurmaya hazırlanmaktadır.

ÖNERİLER :

Karnınızı rahat ettirecek, hem hoş hem de konforlu giysiler alın.

İkinci üç aylık dönemin tadını çıkarın. Bu dönemde daha az bulantı ve daha çok enerjiniz olacak.

Arkadaşlarınızla ve çevrenizdeki diğer insanlarla güzel haberi paylaşmanın zamanı geldi.

14.HAFTA :

Ağız iş başında. Bebeğinizin ağzı açılıp kapanabilir ve yutkunma ve emme hareketleri yapmaya başlar. O minik yüz kasları gerçekten çok çalışıyor!

Konuşmaya hazır. Yemek borusu, soluk borusu, gırtlak ve ses telleri doğumdan sonraki o ilk çığlığa artık hazırdır.

Yüz oluşumu. Artık gözler yüzün üst kısmındaki doğru yerlerine geçmiş, kulaklar da boyundan kafanın yan taraflarına gitmiştir. Çene bir süredir tamamlanmış durumdadır ve damak artık önden arkaya birleşip kapanmaktadır.

Sürekli büyüyen uterus. Sağlık uzmanınız, her doğum öncesi ziyaretinizde kasık kemiğinizden uterusunuzun üst kısmına (fundus) kadar olan mesafeyi ölçerek uterusunuzun boyunu not edecektir. Genel olarak, bu ölçü gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzla ilişkilidir. Şu anda kasık kemiğinizin üst kenarının yaklaşık 14 santimetre yukarısında iken 20. haftada bu 20 santimetre civarında olacaktır.

Kendinizi şişkin mi hissediyorsunuz? Gebelik riniti adı verilen bu durumun suçlusu projesteron hormonudur. Burnun mukus zarına giden dolaşımı artırarak bunların şişmesine neden olur. Maalesef pek fazla tedavi yöntemi olmasa da cildi nemlendirmek için bir nemlendirici veya kompres kullanabilir veya az miktarda vazelin sürebilirsiniz. Antihistamin burun spreylerinden uzak durun yeter.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğiniz ağzıyla emme hareketleri yapmakta, hatta belki de başparmağını ağzına sokabilmektedir. 14. haftada gözler ve kulaklar artık kafasındaki doğru yerde olduğundan bebeğiniz gittikçe daha fazla “insana” benzemektedir.Boyu 8ila 9.3 cm ulaşır.

ÖNERİLER :

Eğer burnunuz tıkalı gibi hissediyorsanız evde nemlendirici kullanın ya da iki burun deliğine de vazelin sürün.

Rahminiz kasık kemiklerinize doğru yükseldiği için beliniz daha kalın görünmeye başlıyor.

Evinize yakın bir doğum kursu bulup diğer annelerle birlikte tecrübe edinin.

15.HAFTA:

Saçlar. Bebeğinizin saçları bu haftada oluşur ama bu durum başı tamamen saçlı olarak doğacağının bir garantisi değildir. Lanugo adı verilen son derece ince, yumuşak tüyler de bebeğinizin tüm vücudunda görünmeye başlar. Bu yumuşacık tüyler bebeğin hassas cildini amniyotik sıvıya karşı korur ve genellikle doğumdan hemen önce veya sonra kaybolur.

İncecik cilt. Bu lanugonun altında kan damalarının kan taşıdığını görebileceğiniz kadar ince bir cilt tabakası bulunur. Ağız gelişimi devam eder ve bebeğin yüzü gittikçe daha fazla hareket etme becerisi kazanır.

Güç artışı. Çok sayıda kadın, gebeliğin bu noktasında kendini daha enerjik hissettiğini söyler. O ekstra canlılığı hisseden şanslılardan biriyseniz keyfini çıkarın! Yürüyüş yapın, çiçek dikin ya da bebek odasını planlamaya başlayın.

Şişmiş eller, ayaklar ve bilekler. Ödem de denen bu şişliğin nedeni vücudunuzda dolaşan kanın artması ve büyüyen uterusun pelvik damarlara baskı yapmasıdır. Hafif bir egzersiz şişliği kontrol altında tutmanın harika bir yoludur, bu yüzden yürümeyi, yüzmeyi veya bir yoga dersine katılmayı deneyin. Şişlik yüzünüze ulaşırsa sağlık uzmanınıza danışmayı ihmal etmeyin.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bu haftada kalıcı kafatası saç şablonu oluşur ve yumuşak tüyler (lanugo adı verilir), bebeğin cildini amniyotik sıvıya karşı korumak için vücudu örter.

ÖNERİLER :

Şişkinliği önlemek için yürüyün, yüzün ya da yoga yapın.

Sık sık ayaklarınızı yukarı kaldırarak uzanın ve bol su için.

İş yerinize doğum izni ile ilgili detayları sorun.

 

Yorum Yaz