Hafta Hafta Hamilelik [26 - 40 Haftalar]

Yazar: admin 15/12/2017 0 Yorum

 

26.HAFTA :

Nefes alma alıştırması. Bu haftada bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlamıştır, bu da bebeğinize, bu yeni gelişen kasları ve akciğerleri kullanarak nefes alma alıştırması yapma şansı verir. Elbette içine çekebileceği bir hava yoktur, ama bebek bunun yerine amniyotik sıvıyı "solur" ve "verir".

Bebeğiniz emiyor. Bebeğinizin emme refleksi o kadar güçlüdür ki eli yüzüne yaklaşırsa parmaklarını emebilir. Ultrason genellikle rahimdeki bebeklerin başparmaklarını emdiğini gösterir.

Tutmacı Kavramacı. Parmağınızı bir yenidoğana uzatırsanız ne kadar güçlü bir şekilde kavradığına şaşıracaksınız. Bebeğiniz, şimdiden o sımsıkı kavramanın alıştırmalarını yapıyor. Bebeğinizin en sevdiği oyuncağı da göbek bağıdır, ama merak etmeyin: bağ tüm bunlara dayanabilir.

Atıştırma molası. Siz ne zaman atıştırırsanız bebeğiniz de o zaman atıştırır, bu yüzden ne zaman ve ne yediğinize dikkat edin. Düşük kan şekeri başınızın dönmesine, sersemlemenize ve kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir, bu nedenle dengelemek için küçük ve sık öğünler yiyin.

Bebeğinizde ne değişiyor.Bebeğinizin gözleri ne renk? Her ne kadar gözün iris kısmı (renkli parçası) oluşmuş olsa da henüz renklenme yoktur, bu nedenle göz rengini tahmin etmek için daha çok erkendir. Hatta bebeğiniz doğduktan sonra bile 6 aya kadar göz rengi değişebilir.

ÖNERİLER :

Ne kadar ve hangi sıklıkla yemek yediğinize dikkat edin.

Çantanızda meyve ya da yoğurt gibi küçük ve taşınabilir yiyecekler bulundurun.

Yaklaşan doğumunuz için hastanenizden ya da doğum evinizden randevu alın.

 

27.HAFTA :

Bebeğiniz her ne kadar hızla büyüyor olsa da beyni ve akciğerleri henüz olgunlaşmamıştır. Neyse ki dış dünyaya hazırlanmak için hâlâ 13 haftası vardır.

Dört ayı aşkın süredir kapalı olan göz kapakları artık açılabilir. Beynin görsel kısmının aktif olması ve göz yapılarının çoğunun tamamlanması, bebeğinizin ışıkları ve gölgeleri görebileceği anlamına gelir.

Tıpkı annelerinin kollarındaki bebekler gibi sizin bebeğiniz de sallanarak uykuya dalar. Yaptığınız ev işleri bile bebeğinize sallantı gibi gelir, amniyotik sıvı sayesinde bebeğin tüm hissettiği hafif salınmadır.

Tam isabet. Göğüsleriniz gebeliğiniz süresince (ve sonrasında) değişmeye devam eder. Çok sayıda kadın, göğsün, meme uçlarını çevreleyen koyu renkli kısmı olan areolanın da değiştiğini görür. İlk üç ayda areolanız büyük ihtimalle kararmıştır. Artık koyu pigmentli cilt areolanın ötesine de yayılarak, göğsün yarısına kadar kaplayan ikinci bir areola oluşturabilir. Bu, bebeğinizin ilk doğum gününe kadar büyük ihtimalle kaybolacak geçici bir değişikliktir.

Çoğu gebe kadına benziyorsanız sizin de son derece canlı –hatta tuhaf– bir gece hayatınız vardır. Gebelikte görülen dramatik rüyalar, vücudunuzda dolaşan ekstra hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu aynı zamanda yaşadığınız çok çeşitli düşünceler ve duygularla zihnin bir baş etme yolu da olabilir.

Bebeğinizde ne değişiyor. Tat tomurcukları gelişmiştir ve bebeğiniz artık sizin günlük menünüze göre amniyotik sıvıdaki farklı tatları alabilir. Bazı bebekler daha aktifleşerek veya hıçkırarak baharatlı yiyeceklere tepki verecektir.

ÖNERİLER :

Hastane personeli dışında bir doğum uzmanından destek alacaksanız araştırmalara başlayın.

Artan hormonlarınızın sebep olduğu canlı ve gerçekçi rüyalar örebilirsiniz.

Yenidoğanınız ile ilk haftalarınızda evde kimden destek alabileceğiniz konusunu değerlendirin.

 

28.HAFTA :

Bebeğinizin beyin dalgaları, ortamdaki seslere tepki verdiğini gösterir. Uyku sırasında farklı kalıplar da görülmeye başlanmıştır. Bu uyku döngüleri, doğum tarihi yaklaştıkça daha net ve belirgin hale gelecektir.

Bir nefes. Bu, bebeğinizin akciğerlerinin gelişiminde hayati önem taşıyan bir aşamadır. Bebek ilk soluğunu aldığında akciğerleri kan damarlarına oksijen gönderecek, buradan da vücudu içinde dolaşıma girecektir. Bebeğiniz aynı zamanda hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek, bu sayede doğumdan sonra doğru şekilde nefes alabilmek için surfaktan üretmektedir. Solunum boruları olgunlaşmakta, gittikçe küçülen dallara ayrılmaktadır.

Rh takibi. İlk kan testleri Rh negatif olduğunuzu göstermişse bebeğinizin Rh pozitif olması riskine karşı bu haftada bir Rhogam aşısı olacaksınız. Bu aşı, bebeğin kan hücrelerinin sizin dolaşımınıza girmesi durumunda vücudunuzun antikor üretmesine engel olacaktır. Bebeğinizin Rh durumu doğumdan hemen sonra test edilecektir; pozitif çıkarsa gelecekteki gebelikleri korumak için size bir tane daha Rhogam aşısı yapılacaktır.

Gebelik damgası. Gebeliğiniz ilerledikçe karnınızda, göğüslerinizde, kalçalarınızda ve uyluklarınızda çatlaklar görünebilir. Çoğu uzman bundan kaçınmak için yapabileceğiniz bir şey olmadığı konusunda hemfikirdir, yine de krem ya da yağ sürmenin bir zararı da olmayacaktır. Genetiği suçlayın–annenizde olmuşsa büyük ihtimalle sizde de olacaktır. İyi haber? Çatlaklar genellikle doğumdan sonra kaybolur.

Anneler için hızlı bir ipucu: Çatlaklar mı görüyorsunuz? Bunları bütünüyle ortadan kaldıramazsınız, ama kilo almayı azaltarak, sağlıklı beslenerek, bol su içerek, düzenli egzersiz yaparak ve cildinizin kuruluğunu veya kaşınmasını azaltmak için krem sürerek minimuma düşürebilirsiniz. Gebeliğiniz sona erdikten sonra çatlaklarınız kırmızı renkten gri renge solacaktır.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin gözleri açılmaya, hatta göz kırpmaya başlamıştır! Karnınıza bir fener tutarsanız bebeğiniz tekme atarak yanıt bile verebilir.

ÖNERİLER :

Cildinizde kaşıntı oluyorsa krem ya da losyon kullanın.

Düşmelere ya da tökezlemelere karşı topuklu yerine düz ayakkabıları tercih edin.

Doğum esnasında yanınızda kimin olmasını istediğinize karar verin.

 

29.HAFTA :

Sıcaklık kontrolü. Bebeğinizin beyni, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacak kadar olgunlaşmıştır. Doğduğunda o minik vücudunda yüz milyarlarca sinir hücresi olacaktır. Bu çok fazla gibi görünebilir, ama doğduktan sonra bebek daha fazla hücre üretmeyecektir.

Dolgu kaplama. Bebeğiniz gittikçe tam gelişmiş bir bebeğe benzemektedir. Devam eden kilo artışı yüzünden cilt yüzeyi daha pürüzsüz ve soluktur. Bu yağlar bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olacaktır.

Kilo önemlidir. Bebeğiniz kilosunun büyük bir kısmını önümüzdeki üç ay içinde alacaktır, siz de öyle. Son üç ayda yaklaşık 5 kg almayı bekleyebilirsiniz.

Üçüncü üç ay şikayeti. Bacak krampları gebelikte sık karşılaşılan bir şikayettir, ama uzmanlar buna tam olarak neyin sebep olduğundan emin değildir. Kimisi bacaklarınıza yüklenen ekstra ağırlık olduğunu söylerken kimisi, ağrının kalsiyum veya potasyum eksikliğine işaret ettiğini düşünür. Bu kramplar, uterusunuzun bacaklarınızda dolaşan sinirlere baskı yapmasının bir sonucu bile olabilir.

Bacak kramplarıyla baş etme. Kramp hissedersiniz, ayağınızı esneterek ve ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek bacağınızı hafifçe uzatın. Gün içinde ve yatağa girmeden hemen önce esneme hareketleri yapmanın da yardımı olabilir. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin yiyecekler tüketmeye dikkat edin.

Bebeğinizde ne değişiyor.Burası iyice kalabalıklaştı! Bebek artık uterusun büyük bir kısmını dolduracak kadar büyümüştür. Doğuma 10 hafta kala bebeklerin yüzde 96'sı önce kafanın çıkacağı konuma yerleşmeye başlar. Artık daha az alan olduğu için de dirseklerden ve dizlerden gelen çok sayıda tekme ve yumruk hissedeceksiniz.

ÖNERİLER :

Doğumunuzu haber vermek için kartlar hazırlayın ya da bastırın.

Bacak krampları için, bacağınızı uzatıp ayak parmaklarınızı kendinize çekerek egzersiz yapın.

Kalsiyum ve potasyum açısından zengin besinler tüketin.

 

30.HAFTA :

Bebeğinizin beyni inanılmaz gelişmesine devam eder. Bu haftada beyin o ayırt edici kırışık görünümünü kazanmaya başlar. Bu kırışıklıklara kıvrım adı verilir ve beynin daha fazla beyin hücresi barındırmasına olanak sağlar. Bebeğinizin vücudunu kaplayan son derece ince tüy olan lanugo kaybolmaya başlar.

Paylaşılan bir yemek. İçtiğiniz sütten gelen kalsiyum doğrudan bebeğin kemiklerinin oluşumuna gider. Benzer şekilde doğum öncesi vitaminlerden ve yediğiniz demir açısından zengin sebzelerden aldığınız demir de bebeğiniz altı ila dokuz aylık oluncaya kadar dayanan demir rezervini takviye eder. Bebeğinizin tüm vücudunda sağlıklı hücre büyümesini desteklediği için protein de çok önemlidir.

Yedi aylık kaşıntı. Karnınızda gerilen cilt kaşınmaya başlayabilir. Bu kaşıntı, gebeliğin bir başka yan etkisidir, ama unutmayın ki kaşımak durumu daha da kötüleştirecektir. Bunun yerine nemlendirici bir losyonla karnınıza masaj yapmayı deneyin.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğiniz gerçekten kilo almaya başladı. Gebeliğin kalan haftaları boyunca bebeğiniz iki ila üç kat kilo alacaktır! Bunun sonucunda da gebeliğinizin bu dönemi sizin de en çok kilo aldığınız zaman olacaktır.

ÖNERİLER :

Bebeğinizin gelişimine destek olmak için kalsiyum, demir ve protein alımınızı ihmal etmeyin.

Karnınızı kaşımayın, bunun yerine losyon kullanarak hafif masaj yapın.

Doğum dersi alarak, öğrendiklerinizi evde tekrarlayın.

 

31. HAFTA : 

Nefesiniz mi kesiliyor? Bunun sebebi, sürekli genişleyen uterusunuzun diyaframınızı akciğerlerinize bastırmasıdır. Karnınız aşağıdaysa kendinizi şanslı kabul edin–karnı yukarıda olan kadınlar çok daha zorlu zamanlar geçirir. Sürekli oflayıp pufluyorsanız yavaşlayın ve birkaç derin nefes alın. Gebeliğinizin sonlarına doğru (37 ve 38. haftalar civarı) bebeğiniz leğen kemiğine düşüp diyaframı ve akciğerlerinizi rahatlattığı için siz de rahatlayabilirsiniz.

Bebek bakımı seçimi. Bakıcı, çocuk yuvası veya bir akraba – hangisini düşünüyor olursanız olun şimdiden adayları araştırmaya ve seçeneklerle görüşmeye başlayın. Tam zamanlı bakıcıya ihtiyacınız olmayacaksa bile özel durumlar için birkaç bakıcı tavsiyesi almak isteyebilirsiniz.

Erken doğum mu Braxton Hicks mi?İkinci üç ayınızın ortasından itibaren büyük ihtimalle erken doğum sancısı belirtilerini takip etmektesiniz. Artık üçüncü üç aya girdiğinize göre Braxton Hicks kasılmaları yaşamaya başlayacaksınız. Bunlar, erken doğum kasılmalarından farklıdır ve panik yapmanıza gerek yoktur. Farkı mı? Kasılmalar düzensizse ve pozisyon değiştirdiğinizde veya dolaştığınızda kayboluyorsa büyük ihtimalle Braxton Hicks yaşamaktasınız.

Bebeğinizde ne değişiyor. Şimdiden parmak mı emiyor? Bir el yüze yaklaşırsa, bebek, bir “aranma refleksiyle” başını ileri ve geri hareket ettirerek ağzıyla başparmağını kavrayıp emmeye başlayabilir. Bu refleks doğumdan sonra bebeğin göğsü bulup kavramasına yardımcı olacaktır.

ÖNERİLER :

Nefessiz kaldığınızı hissederseniz, yavaş hareket edin; mümkünse uzanarak derin nefesler alın.

Braxton Hicks kasılmalarını takip edin.

 

32.HAFTA :

Çoğu bebek bu hafta içinde baş aşağı veya tepe üstü pozisyona yerleşir. İdeal olarak doğuma kadar bebek bu konumunu koruyacaktır. Yine de büyük gün gelmeden önce birkaç kere pozisyon değiştirebilir.

Olabildiğince dolu. Şu anda uterusunuzda bulunan yaklaşık bir litre amniyotik sıvı içinde bebeğinizin baş yukarıda konumdan baş aşağı konuma geçmesi gayet kolaydır. Önümüzdeki sekiz hafta içinde bebeğin boyu büyüdükçe amniyotik sıvı miktarı da azalacaktır.

Çift kontrol. 32. haftaya ulaştığınızda doktorların büyük bir kısmı sizi ayda bir kez yerine iki haftada bir görmek isteyecektir. Doktorunuz, başka şeylerin yanı sıra enfeksiyon, erken doğum sancısı veya preeklampsi belirtilerini takip edecektir.

Doğum provası. Doğum yapacağınız hastanede yapacağınız tur, doğum ve doğum sonrası odaları görmenizi, kayıt prosedürlerine ve bürokratik işlemlere aşina olmanızı sağlayacaktır. Önceden nereye gideceğinizi ve neler yapacağınızı bilmek, doğum sancısı çekerken son dakika koşuşturmalarını önleyecektir. Ayrıca hastaneye giden iki ayrı güzergâh belirleyip bu yollardan hastaneye gitmek de isteyebilirsiniz.

Beebğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin cildi artık gevşek durmamaktadır ve yeni yağ gelişimi sayesinde pembe ve pürüzsüz görünmektedir. Tam hayallerinizdeki bebek gibi görünmeye başlamıştır! Artık büyük ihtimalle baş aşağı konumda da olduğuna göre o büyük dünyaya gelişe hazır olun.

ÖNERİLER :

Bebeğinizin ayağını göğüs kafesinizde hissederseniz, pozisyon değiştirerek yan yatın.

Her iki haftada bir doktorunuza görünmeye başlayın.

Doğum yapacağınız hastaneyi gezin.

 

33.HAFTA :

Hızlı öğrenme. Bu noktada bebeğiniz çevresindeki sıvı dünyayı görebilir, bir ayak parmağını kavradığını veya başparmağını emdiğini hissedebilir, amniyotik sıvının tadını alabilir ve kalp atışlarını işitebilir. Su kesesinde kokuları taşıyacak hava yoktur, ama olsaydı bebeğiniz çevresindeki ortamın kokusunu da alabilirdi.

Başlar yukarı. İnanılmaz beyin büyümesi yüzünden bebeğinizin baş çevresi sadece bu son hafta içinde neredeyse 1 cm artmıştır.

Menüye dikkat. Beslenmenize dikkat etmek, her zamankinden daha önemlidir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin protein ve yağ gereksinimleri azami düzeye çıkar, bu yüzden dengeli beslenmeye dikkat edin. Bebeğiniz artık 41 cm boyunda, 1,8 kg ağırlığındadır ve önümüzdeki yedi hafta içinde bu kiloyu iki katına çıkarmayı planlamaktadır.

Bilek ağrısıyla güreşme. Çok sayıda gebe kadın, ödem yüzünden bileklerindeki sinirler çevresinde şişme ile kendini gösteren karpal tünel sendromu yaşar. Ağrı ve şişkinlik, büyük ihtimalle doğum sonrası kaybolacaktır. O zamana kadar ellerinize veya bileklerinize baskı uygulamayacak şekilde uyku pozisyonunuzu değiştirmeyi deneyin. Bileğinizi uzatılmış konumda tutmak için bir bileklik takmayı da düşünebilirsiniz. Yaşadığınız ağrıları doktorunuza söylemeyi unutmayın.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğiniz artık o kadar büyümüştür ki uterusunuzda daha az amniyotik sıvı ve daha fazla bebek vardır, bu yüzden o tekmeleri ve yumrukları daha da fazla hissedersiniz! Sallanan bir koltukta sallanarak, bir doğum topu üstünde salınarak veya elleriniz ve dizleriniz üzerinde leğen kemiği salınım hareketleri yaparak bebeğinizi sakinleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

ÖNERİLER :

Diyetinize özen gösterin. Bol bol protein ve sağlıklı yağlar tüketin.

Hastane rotasını planlayın, hastaneye olan mesafeyi tam olarak öğrenin.

Bilek ağrılarınız varsa, pozisyonunuzu değiştirin ve destekleyici bileklik takın.

 

34.HAFTA :

Bebeğiniz erkekse testisleri artık skrotuma inmektedir. Bebeğinizin skrotumu doğumdan hemen sonra büyük görünüyorsa endişelenmeyin, bu şişlik ekstra sıvı yüzündendir ve yaklaşık bir hafta içinde inecektir.

Şu anda bebeğinizin gözleri mavi renktedir. Bebeğiniz doğumdan sonraki birkaç hafta boyunca ışığa maruz kalıncaya kadar iristeki renklenme süreci tamamlanmayacaktır.

Büyük güne sadece birkaç hafta kalmışken doğum sancısı belirtilerine dikkat etmeye başlamanız iyi bir fikirdir. En sık görülen belirtiler; gittikçe kısalan aralıklarla meydana gelen düzenli kasılmalar, adet benzeri kramplarla birlikte bel ağrıları, suyunuzun “gelmesi” (su kesesinin patlaması) veya kan benzeri akıntıdır (rahim boynunuzun genişlemeye başladığını gösterir).

Doğum yapmadan günler hatta haftalar önce doğum sancısı belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunlardan herhangi biri gerçekleşirse derhal doktorunuzu arayın.

Bebeğinizde ne değişiyor. Gebeliğin son haftalarında bebeğinizin kilo artışı tekrar yavaşlamaya başlayacaktır. Yeni doğan bebeğiniz bu hızla büyümeye devam etseydi ilk doğum gününe kadar 90 kiloya ulaşırdı.

ÖNERİLER :

Doğum belirtileri hakkında bilgi edinin.

Doktorunuzla doğum planınızı gözden geçirin.

Bebek bakımı ve emzirme hakkında kursa gidin ya da bolca okuyun.

 

35.HAFTA :

Demiriniz var mı? Bebeğiniz, vücudunuzdan emerek demir deposunu artırmaya devam eder, bu yüzden bu son üç ayda bol bol demir açısından zengin gıdalar tüketin. Bu demir emişinin büyük bir kısmı, doğumdan önceki son aylarda gerçekleşir.

Başlar ve ayaklar. Baş aşağı veya tepe üstü konum, doğum için ideal konumdur. Önce bebeğinizin poposu görünürse buna ters doğum adı verilir. İnanılmaz şekilde, uterusunuzdaki kısıtlı alana rağmen, minik akrobatınız doğumdan önce birkaç kere takla atabilir.

Sezaryen hakkında bilmeniz gerekenler. Sezaryenle doğum, annenin uterusuna ve karnına yapılan cerrahi bir kesikle bebeğin doğmasını sağlamaktır. Hangi koşullarda sezaryen gerekeceği ve prosedürün ne zaman yapılacağı ile ilgili olarak doktorunuza danışın.

GBS'nin ABC'si. Şu an ile 37. hafta arasında, doktorunuz, B grubu streptokok (GBS) bakteriler açısından test yapmak isteyebilir. Her ne kadar sizin için bir zararı olmasa da, bu, doğum sırasında bebeğinizde enfeksiyona neden olabilir. Testin kendisi basittir: doktorunuz vajinanızdan veya rektumunuzdan bir sürüntü örneği alır veya bir idrar örneğini test eder. Test sonucu pozitif çıkarsa doğum sancıları ve doğum sırasında entrevenöz (kolunuzdaki bir damardan) antibiyotik alabilirsiniz.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğiniz doğum sonrası ilk manikürüne hazırlanıyor! O minik tırnaklar artık muhtemelen bebeğinizin parmaklarının ucuna ulaşmıştır ve ayak tırnakları da görünmektedir.

ÖNERİLER :

Doğum esnasında kullanılacak ağrı kesici ya da sakinleştirici ilaçlarla ilgili doktorunuza danışın.

Bu dönemde gerekli testler için doktorunuza danışın.

 

36.HAFTA :

O ses ne tatlı ses. Araştırmalar, yeni doğanların başka seslere kıyasla annelerinin sesini tercih ettiğini göstermektedir. Araştırmalar ayrıca yeni doğanların, uterustayken sürekli kendilerine çalınan bir şarkıyı da tercih ettiğini bulmuştur. Başlamak için çok geç değil: her gün belirli bir saat seçip sevdiğiniz bir CD'yi veya kaseti çalın, en sevdiğiniz şarkıyı söyleyin veya bebeğinize bir masal okuyun.

İnanılmaz, şekillenebilir kafatası. Bebeğinizin kafası, rahim boynunuzdan ve leğen kemiğinizden geçecek şekilde özel bir tasarıma sahiptir. Bebeğinizin kafatasındaki kemikler henüz birleşmemiştir; bu gevşek yapı size veya bebeğinize zarar vermeden doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır. Bu kemikler, hayatının ilk yılında kademeli olarak birleşecektir.

Kontrolleri artırın. 36. haftadan itibaren doktorların büyük bir kısmı sizi haftada bir kez görmek isteyecektir. Doktorunuz ayrıca her ziyarette tansiyonunuzu ölçecek ve idrarınızın protein içermediğini kontrol edecektir. Yüksek tansiyon ve idrarda protein, siz ve bebeğiniz açısından riskli olabilecek bir gebelik rahatsızlığı olan potansiyel preeklampsi uyarı işaretleridir.

Geniş yaşam. Uterusunuz artık orijinal boyunun bin katı daha büyüktür ve siz büyük ihtimalle 11 ila 13,5 kg almışsınızdır. Ama endişelenmeyin: önümüzdeki dört hafta içinde sadece birkaç kilo alacaksınız. Hatta çoğu kadın gebeliklerinin son ayı içinde hiç kilo almaz. Uterusunuz, genişleyen tek şey olmayabilir. Ödem (aşırı sıvı kaynaklı şişmeye verilen tıbbi terim) şu ana kadar bir sorun yaratmamış olsa da gebeliğin son ayı içinde daha fazla su tutabilirsiniz.

Artık yavaşlayın. Mümkün olan her fırsatta ayaklarınız yükseltilmiş şekilde veya sol tarafınıza uzanarak birkaç dakika dinlenin. Bu pozisyonların her ikisi de dolaşımınızı artıracak, kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki sıvının hareket etmesini sağlayacaktır. Dikkat edin: sıvı almayı azaltmanız ödemi azaltmayacaktır. Böbreklerinizden atıkları temizlemek, bağırsaklarınızı hareket ettirmek ve kan hacminizi yüksek tutmak için hâlâ her gün en az sekiz bardak suya ihtiyacınız vardır.

Bebeğinizde ne değişiyor.  Tüm sistemler “hazır”… bebeğin sindirimi hariç. Bebeğiniz göbek bağı üzerinden beslendiği için midesi ve bağırsakları henüz işlevsel değildir. Doğumdan sonraki aylarda sindirim sistemi vücudun kalanına yetişecektir.

ÖNERİLER :

Bebeğinize kitap okumaya, onunla konuşmaya ve şarkı söylemeye devam edin.

Doktorunuzla haftalık randevularınızı planlayın.

Dinlenebildiğiniz kadar dinlenin, ayaklarınızı yukarı kaldırmayı unutmayın.

 

37.HAFTA :

Bebeğiniz vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olması ve kan şekeri seviyelerini dengede tutması için günde 15 gram yağ almaya devam edecektir. Beyin ve kafatası da büyümeye devam etmektedir.

İnişle rahatlama. Bebeğiniz bu günlerde daha aşağıda mı oturuyor? –Hafifleme veya angajman–adı da verilen bu düşüş, bebeğinizin doğumundan birkaç hafta önce meydana gelebilir. Yeni, daha aşağıdaki konum, akciğerleriniz ve diyaframınız üstündeki baskıyı azaltarak nefes almanızı kolaylaştırır.

Değiş tokuş. Bebeğinizin aşağı düşmesinin iyi tarafı tekrar nefes alabilmenizdir. Kötü tarafı ise alt karnınızda ve leğen kemiğinizde hissettiğiniz ilave baskıdır. Ayrıca bebeğiniz düştükçe ağırlık merkeziniz de–tekrar–değişir, bu yüzden eskisine göre daha sakar olabilirsiniz.

Çantayı hazırlayın! Bebeklerin sadece yüzde beşi tam tarihlerinde doğar, bu yüzden bebeğinizin erken gelmeye karar vermesine karşı kapının yanında hazır bir çanta tutun. Temel eşyaları koyun: rahat bir gecelik veya pijama, rahat bir elbise, kaymaz terlikler veya çoraplar, iyi uyan bir emzirme sutyeni, tuvalet malzemeleri ve hem siz hem de bebeğiniz için eve giderken giyeceğiniz kıyafetler.

Yakın takip. Doktorunuz, haftalık doğum öncesi ziyaretlerinizde leğen kemiği muayeneleri yapmaya başlayabilir. Rahim boynunuzun genişlediğini mi (açıldığını) yoksa daraldığını mı (inceldiğini) kontrol edecek, doğum sancısı belirtilerine bakacaktır. Çoğu kadında doğum sancıları başlamadan genişlemeye başlarken kimi kadınlarda hastaneye gitme vakti gelinceye kadar hiçbir doğum sancısı belirtisi göstermez.

Bunları biliyor musunuz? 37. haftada bebeğinizin “erken doğum kabul edildiğini duyabilirsiniz.” Her ne kadar bebeğiniz uterus dışında yaşayacak kadar olgunlaşmış olsa da kilo almak ve akciğerlerinin ve beyninin biraz daha olgunlaşmasını sağlamak için önümüzdeki 3 haftaya ihtiyacı vardır.

ÖNERİLER :

Bebeğinizin aşağı doğru kaydığı bugünlerde üzerinizdeki baskının azaldığını hissedebilirsiniz.

Hastane çantanızı hazırlayın ve kapıya yakın bir yere koyun.

Bebeğiniz doğduktan sonra yemek üzere buzlukta yemek stoklayın.

 

38.HAFTA :

Artık her gün olabilir. Her ne kadar hesaplanan doğum tarihinize hâlâ iki hafta olsa da bebeğiniz artık tam gelişmiş kabul edilir. Bebeklerin yüzde seksen beşi, hesaplanan doğum tarihlerine kalan iki hafta içinde doğarlar, bu yüzden büyük ihtimalle önümüzdeki dört hafta içinde bir gün doğum yapacaksınız.

Yüzey değişiklikleri. Bebeğiniz aylardır vücudunu kaplayan ince tüyler olan lanugoyu dökmektedir. Doğumda boynunda, omuzlarında ve alnında bir miktar tüy kalmış olabilir. Bebek ayrıca cildi amniyotik sıvıdan koruyan kremsi, balmumu benzeri madde olan verniksi de kaybetmektedir.

Atık yönetimi. Peki, dökülen verniks ve lanugoya ne olur? Bunun bir kısmı, bebeğinizin bağırsaklarına girerek mekonyumun bir parçasını oluşturur. Mekonyum, doğumdan sonra bebeğinizin ilk bağırsak hareketini oluşturan yeşilimsi-siyah, katranımsı maddedir. Bu madde ayrıca bebeğinizin karaciğeri, pankreası ve safra kesesinden gelen ölü hücreleri, amniyotik sıvıyı ve atık ürünleri de içerir.

Frenlere basma. Bebeğinizin büyüme hızı yavaşlamış olabilir, ama hâlâ önemli adımlar atmaktadır. Boyu muhtemelen 49,5 - 51 cm'ye yaklaşmakta, ağırlığı ise 3 kg'a ulaşmaktadır.

Su çalışmaları. Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize de gittikçe daha fazla baskı yapacaktır. Mesaneniz ezilip yassılaşsa da sıvı seviyenizi korumak için su içmeye devam etmeniz gerekir.

Pozisyon almak. Doğum dersinde aldığınız notların üzerinden geçmenin ve hangi doğum pozisyonlarını tercih ettiğinize karar vermenin vakti geldi. İster ayakta ister dizlerinizin üstünde veya ister sallanan koltukta olsun, büyük gün gelmeden önce evde farklı konumlarda alıştırma yapmak yararlıdır.

Eve güvenli gidiş. Bebeğinizi hastaneden eve güvenli (ve yasalara uygun) şekilde götürmek için arkaya bakan bir araç koltuğu takmanız gerekiyor. Unutmayın ki bebeklerin sadece yüzde 5'i beklendikleri günde doğar, bu nedenle bu işi erkenden halletmek en iyisidir.

Bebeeğinizde ne değişiyor. Bebeğiniz şimdi doğuma hazırlık olarak leğen kemiğinize doğru aşağı hareket ediyor olabilir (“iniş” veya “angajman”). İyi haber, daha kolay nefes alabileceğinizdir; “kötü” haber ise bebeğiniz aşağı doğru leğen kemiğinde inmiş olduğu için mesanenize baskı yapması ve bu yüzden çok daha sık tuvalete gidecek olmanızdır.

ÖNERİLER :

Bol bol su ya da sıvı tüketin.

Tercih ettiğiniz doğum pozisyonlarını evde deneyin.

Bebeğinizin araba koltuğunu şimdiden hazırlayın.

 

39.HAFTA :

Hormon yardımcıları. Bebeğinizin endokrin sistemi, doğum sırasında, hayatındaki en yüksek stres hormonlarını salgılayacaktır. Bebek uterustan çıktığı zaman bu hormonlar plasentanızın yardımı olmadan vücut sistemlerini yönetmesini sağlayacaktır. Bu büyük değişiklikler çok fazla çaba ve enerji gerektirse de küçüğünüz buna hazır olacaktır.

İlk minik nefesler. Bebeğinizin akciğerleri, doğduğu ana kadar gelişmeye devam eder. Akciğerler, bebek ilk nefesini aldığında hava keselerinin birbirine yapışmasını önlemek için surfaktan üretmeye devam eder.

Doğru mu yanlış mı? Düzensiz şekilde ve pozisyon değiştirdiğinizde ya da yürüdüğünüzde kaybolan kasılmalarınız varsa muhtemelen yalancı doğum sancısı yaşıyorsunuzdur. Bununla birlikte yalancı sancılar birkaç dakika içinde gerçek doğum sancısına dönüşebilir. Kasılmalar arasındaki süreyi dikkatle izleyin. Düzenli aralıklarla ve en az bir saat boyunca 5 dakikalık aralar ile olmaya başlayınca doktorunuzu, ebenizi veya hemşirenizi arayın. Suyunuz boşalırsa yola çıkma vakti gelmiştir!

Ağrılar sancılar. İlaç kullanımı söz konusu olduğunda çok sayıda seçeneğiniz vardır. Kimisi hafif bir rahatlama ararken kimi kadınlar olabildiğince fazla sıkıntıyı engellemek ister.

Bebeğinizde ne değişiyor. Plasentanızda dolaşan kanın, doğumdan sonra enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olmak için bebeğinizle antikor paylaştığını biliyor musunuz? Bu antikorlar, bebeğin uterusta olabildiğince uzun süre kalmasının bir diğer avantajıdır. Ayrıca bebeğinizi emzirirseniz sütünüz de ilave antikor sağlayacaktır.

ÖNERİLER :

Yalancı doğum olup olmadığını anlamak için doğum sancılarının saatini ve sıklığını not edin.

Seçtiğiniz bebek isimlerini eleyerek listeyi son haline getirin.

Diğer annelerle doğum tecrübeleri üzerine konuşun.

 

40.HAFTA :

Kendi kararı. Siz bu hafta içinde ailenizin yeni üyesini beklerken küçüğünüz birkaç gün ya da (söyleyelim mi?) birkaç hafta daha göbeğinizin rahatlığı içinde kalmayı tercih edebilir. Bu durumda doktorunuz bebeğin kilo artışını ve kasılmalara karşı toleransını yakından takip edecektir.

Dar alan. Bebek, uterusunuz içinde sımsıkı kıvrılmıştır. Bebeğiniz ters doğum pozisyonunda ise (ayaklar veya popo aşağıda) doktorunuz bebeği döndürmeyi deneyebilir. Bu işe yaramazsa doktorunuz sizinle sezaryen doğum ihtimalini görüşebilir.

Toparlak melek. Bebeğiniz büyük ihtimalle son doğum kilosuna ve boyuna ulaşmıştır. Ortalama bir bebek 3,3 kg ağırlığında ve 52 cm boyundadır (erkek bebekler kızlardan biraz daha büyüktür). Toplam vücut ağırlığının yüzde on beşi artık yağdır, bu da bebeğin dış dünyada sıcak kalmasına yardımcı olacaktır. Organlar ve vücut sistemleri de uterus dışındaki hayata hazırdır. Bebeğiniz, karaciğerinde, doğumdan sonra glikoza dönüştürmek üzere nişasta biriktirmiştir ve ayrıca ekstra sıvı da taşımaktadır. Bebeğiniz, doğum boyunca ve sütünüz gelinceye kadar beklemek için gereken donanıma sahiptir.

Son dakika keyifleri. 42. haftaya kadar geç kalmış kabul edilmezsiniz. Çocuğunuzu görmek için sabırsızlansanız da bu son günleri biraz kendinizi şımartma fırsatı olarak görün. Pedikür yaptırın, sinemaya gidin ya da kitap okuyun. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde 24 saat nöbette olacaksınız ve kendinize zaman ayırma fırsatınız olmayacak.

Yaşımı tahmin et. Bebeğiniz doğduğunda son adet tarihinize veya gebe kaldığınız tarihe göre onun gerçek yaşının farklı olduğunu fark edebilirsiniz. Doğumdan hemen sonra bir pediatri hemşiresi veya bebeğinizin sağlık uzmanı fiziksel özellikler ve nörolojik gelişime göre gebelik süresini değerlendirecektir. Bu farklı tarihleri karşılaştırmak ilginç olabilir!

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin ilk ağlamasını duymak için heyecanlanıyor musunuz? Yeni doğan bebeğinizin gözyaşı kanallarının, bebeğiniz yaklaşık bir aylık oluncaya kadar gözyaşı üretmediğini fark etmeyebilirsiniz.

ÖNERİLER :

Bebek gelmeden önce kuaföre gidin, bol bol kitap okuyun ve film izleyin.

Doğumdan sonra vücudunuzun nasıl bir sürece gireceği ve nasıl eski haline dönebileceği hakkında bilgi edinin.

Heyecan dorukta! Bebeğiniz çok yakında doğacak.

                                                                                  TEBRİKLER ANNESİNİZ :)

 

 

 

Yorum Yaz