Hafta Hafta Hamilelik [16 - 25 Haftalar]

Yazar: admin 15/12/2017 0 Yorum

 

16.HAFTA :

Dik oturma. Güçlenen kaslar sayesinde bebeğiniz kafasını ve boynunu eğilmiş konumdan kaldırmaya çalışır.

Aksiyona hazır. Bu haftada bebeğiniz kollarını ve bacaklarını heyecanla hareket ettirmektedir. Bu hafta ile 20. hafta arasındaki bir zamanda ilk defa hareketi hissedebilirsiniz. Bu bir tarafa, bebeğiniz –11,5 ila 12 cm boyu ve 85 gram civarı ağırlığı ile hâlâ çok küçüktür– ve amniyotik sıvının oluşturduğu tampon, bu noktada hareketlerin hissedilmesini zorlaştırır.

Taraf tutma. Sizin de fark edebileceğiniz gibi bu aşamada karnınızın üstüne yatarak uyumak neredeyse imkansızdır. Sırt üstü yatmanın da kanı kalbinize döndüren kan damarı olan ana toplardamardaki basıncı artırdığı düşünülür, bu yüzden sol tarafınıza yatmak en iyisidir. Bu konumda uyumak dolaşımınızı artırır, bu da ödem (şişkinlik) ve varis oluşumu ihtimalini asgari düzeye indirir.

Yoğun soluma. Odanın bir ucundan diğerine varıncaya kadar nefesiniz mi kesiliyor? Gebelik hormonları akciğerlerinizde sıvı toplanmasına neden olur, bunun sonucunda da derin nefes almanız zorlaşır. Daha ileride, büyüyen uterusunuz diyaframınıza baskı uygulayarak ve akciğerlerinizin genişleyebileceği alanı azaltarak sorunu artıracaktır.

Zamanında test. Artık AFP (alfa fetoprotein) testinin artıları ve eksileri konusunda doktorunuzla konuşma vakti gelmiştir. Bu basit kan testi, Down sendromu ve ayrık omurga gibi doğum kusurlarını tarar ve 16 ile 18. hafta arasında yapılması gerekir.

Anneler için hızlı bir ipucu: Artık hamileliğin keyfini çıkarma zamanı! Gebeliğin ilk zamanlarında yaşanan sıkıntılı semptomlar artık büyük ihtimalle kaybolmuştur ve daha fazla enerjiniz vardır. Yürüyüş yaparak, yüzerek veya yoga dersine katılarak aktif kalmak suretiyle bu zamanın keyfini çıkarın. Artık gebeliğiniz de belli olmaya başladığına göre yeni formunuzu gösterecek hamile kıyafetleriyle kendinizi şımartın.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin hareket ettiğini hissediyor musunuz? İyice gelişmiş minik kollar ve bacaklar artık sık sık hareket etmektedir, bu yüzden önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin etkinliğini fark edeceksiniz. Bebeğiniz artık duymaya da başladığı için bu hareketler sese tepki de olabilir.

ÖNERİLER :

Artık sağ ya da sol tarafınıza yatarak uyuyun.

Doktorunuzdan gebelikle ilgili testler hakkında kapsamlı bilgi edinin.

Eşinizle bebek doğmadan önce bir tatil planı yapın.

 

17.HAFTA :

Büyüme atılımı. Bu haftada bebeğiniz artık kilo almaya başlamıştır. Yağ dokusu adı da verilen bu yağ bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olur ve harika bir enerji kaynağı olduğu için metabolizma açısından önemlidir. Bebeğiniz 17 cm boyuna ve 141 gram ağırlığa ulaşmış olabilir.

İyi tepkiler. Bebeğiniz birkaç haftadır iki temel refleks üzerine çalışmaktadır: emme ve yutma. Bebek doğduğunda sizinle neredeyse aynı reflekslere sahip olacaktır.

Kız mı erkek mi? Kızınız olacaksa uterus ve vajina çevresinde özel bir doku kümesi oluşmaktadır. Geleceğinizde bir erkek varsa bu dokular farklı bir yolda büyümeye başlamıştır: penis şekillenmiş ve prostat oluşmaya başlamıştır. Bu gelişmelerde yeni oluşan testosteron salan hücreler kilit görev yapar.

Gardıropta S.O.S. Şekilsiz kıyafetlere ve kaba saba ayakkabılara elveda: anne adayları şık, kaliteli hamile kıyafetlerine kavuşur. Bunları giymek, hamile olduğunuzu dünyaya ilk kez gösterme fırsatınız olabilir, ilginin tadını çıkarın!

Amniyo hakkında birkaç kelime. Amniyosentez olacaksanız büyük ihtimalle yakın bir zamanda yaptırmanız gerekecektir: çoğu doktor testi 18. haftadan önce yapmayı tercih eder. “Amniyo” çok sayıda doğum kusurunu belirlemenin en doğru yoludur, ancak her anne adayının yaptırması gereken bir test değildir. Down sendromu gibi genetik rahatsızlık riski daha yüksek olduğu için genellikle 35 yaş üstündeki gebe kadınlara önerilir. AFP testinizin sonucu pozitif çıkmışsa da atılması gereken mantıklı bir sonraki adım budur. Artıları ve eksileri hakkında doktorunuza danışın.

Ah o ağrılar... Hemoroit esas olarak leğen kemiği alanındaki kan hacminin ve akışının artması sonucu fazla açılan rektumdaki damarlardır. Varis eğiliminiz varsa veya önceki bir gebelikte hemoroit olmuşsanız büyük ihtimalle tekrar olacaksınız. En iyi önleme stratejisi? Yüksek fiberli bir beslenme, bol miktarda su ve düzenli egzersiz.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğiniz ısı sağlamak için vücut yağını artırmaya başlamıştır – öyle ki, bu, doğumdaki ağırlığının üçte ikisini oluşturacaktır! Kalp artık beyin tarafından düzenlenmekte ve düzenli atmaktadır. Her ne kadar göz kapakları hâlâ kapalı olsa da bebek ışığı algılayabilir.

ÖNERİLER : 

Doğumdan sonra çalışmaya devam edecekseniz bebek bakıcıları hakkında araştırma yapın.

Hemoroid oluşumunu engellemek için lif açısından yüksek gıdalar tüketmeye ve bol su içmeye devam edin.

Henüz yapmadıysanız, bebek isimleri listesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

18.HAFTA :

Kendine has. Bu haftada bebeğiniz, en özgün özelliğini geliştirmektedir: parmak izleri. El ve ayak parmak uçlarında biriken yağ dolguları, ayırt edici helezonlara dönüşecektir.

Tesisat hazırlanıyor. Bebeğinizin gelişen sindirim sistemi, birkaç haftadır aşama kaydetmektedir. Fetus amniyotik sıvıyı yutar, bu da mide ve bağırsaklardan geçer. Daha sonra bu sıvı bağırsaklarda ölü hücrelerle ve salgılarla birleşerek mekonyumu oluşturur. Mekonyum, daha ilk bez değişiminde göreceğiniz siyah renkte katran benzeri maddedir.

Ani baş dönmeleri. Kalbiniz, gebelik öncesine kıyasla yüzde 40 ila 50 daha hızlı atmaktadır. Büyüyen uterusunuzun kan damarlarına yaptığı baskıyla birlikte arada bir, özellikle de hızla ayağa kalktığınızda kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Düşük kan şekeri de sersemlemenize neden olabilir. Dinlenmek, yan tarafınıza doğru uzanmak veya biraz meyve yemek dolaşımınıza ve baş dönmelerinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Minik hareketler. Çoğu kadın 16 ile 20. haftalar arasında ilk defa bebeğin hareketlerini hisseder. Bebeğiniz hâlâ çok küçüktür, bu yüzden güçlü bir tekme yerine hafif bir titreme gibi hissedilecektir.

Bebeğinizde ne değişiyor.Bebeğiniz esnedi mi yoksa? Büyük ihtimalle! Bir sonraki ultrasonunuzda belki siz de görürsünüz. Ayrıca sindirim sistemi, ilk bez değişiminde göreceğiniz mekonyum adı verilen siyah, katran benzeri bir madde oluşturmaya başlar. Bebeğiniz artık gerçek anlamda eşsiz biridir ve bunu kanıtlayacak özgün parmak izleri vardır.

ÖNERİLER:

Önerilerin hepsini sabırla dinleyin, daha sonra işinize yarayabilir.

Yan yatarak ya da bir meyve yiyerek kan dolaşımınızı arttırın.

Bebeğinize okuyacağınız kitaplar edinin.

 

19.HAFTA :

Ekstra yumurtalar. Bir kızınız olacaksa minik üreme sistemi çoktan oluşmuştur. Vajina, uterus ve yumurta kanallarının hepsi yerli yerindedir ve yumurtalıkları altı milyondan fazla ilkel yumurta hücresi içermektedir. Doğduğunda bu sayı yaklaşık bir milyona inecektir.

Biri erkek mi dedi? Erkek bebeğiniz olacaksa testisleri oluşmuştur ve gebeliğinizin yaklaşık 10. haftasından itibaren testosteron salgılamaktadır. İlk üç ayda erkeğe dönüşen dış genitelya büyümeye devam etmektedir.

İkinci cilt. Bu sıralarda cilt de verniks kazeoza adı verilen balmumu benzeri bir katman oluşturmaya başlar. Cildin salgıladığı yağlardan, ölü hücrelerden ve lanugodan (vücudu kaplayan ince tüyler) oluşan verniks, bebeğinizin cildini amniyotik sıvıda yüzmenin etkilerinden korur. Bunun büyük bir kısmı doğumdan önce kaybolacaktır, ancak prematüre bebekler çoğunlukla bol miktarda verniks ile doğar.

“Gebelik maskesi ”–burnunuzda, yanaklarınızda ve alnınızda bulunan kahverengi lekeler –ve göbeğinizden leğen kemiğinize kadar uzanan koyu renk çizgi olan linea nigranın sorumlusu hormonlardır. Bunların ikisi de doğumdan sonra kademeli olarak kaybolur, ancak güneşe maruz kalma cildinizdeki pigmentlerin rengini kararttığı için güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Yuvarlak bağ doku ağrısı. Uterusunuz büyüdükçe bunu destekleyen yuvarlak bağ dokuların esnemesi gerekir. Bazen bu esneyen bağ dokular, alt batın bölgesinde, genellikle tek tarafta keskin bir acıya veya hafif ağrıya neden olacaktır. Bu durum muhtemelen pozisyonunuzu değiştirdiğinizde veya aniden ayağa kalktığınızda en belirgin hale gelir. Ağrı sizi endişelendiriyorsa doktorunuza danışın.

Bebeğinizde ne değişiyor. Oğlunuz mu olacak kızınız mı? Ultrason henüz tespit edemese de kızınızın vajinası, uterusu ve yumurta kanalları yerli yerindedir ve minik yumurtalıklarında ilkel yumurtaları vardır. Oğlunuz olacaksa testisleri oluşmuştur ve skrotal kesesi görülebilir. Bebeğinizin vücudunda cildi amniyotik sıvıdan korumak için krem peynire benzer bir madde olan verniks oluşmaktadır.

ÖNERİLER :

Dışarıdayken güneş koruyucu kullanın.

Eğer dizlerinizde ağrı hissediyorsanız sık sık dinlenin.

Bir çocuk doktoru bulun.

 

20.HAFTA :

Bu haftada bebeğiniz, hassas cildini amniyotik sıvıdan koruyan kremsi bir madde olan verniksle tamamen kaplıdır.

Anlamak. Bebeğinizin beyni, algılara ayrılmış sinir merkezini geliştirmek için çok çalışmaktadır. Bunlar canlandıkça bebeğiniz sizin faaliyetlerinize ve ortamdaki seslere daha fazla tepki gösterecek, hatta amniyotik sıvının tadını hissedecektir.

Hıçkırık. Dönme, dalma ve tepmenin yanı sıra ritmik bir sarsıntı da hissedebilirsiniz. Büyük ihtimalle olgunlaşmamış diyaframda spazmlar olması yüzünden çoğu bebeği rahimde hıçkırık tutar. Ama korkmanıza hiç gerek yok, –bunların’ hiçbir zararı yoktur.

Başta filizlenmeler. Bu yeni saçlar lanugo değil gerçek saçtır. Ama büyük bir kısmı doğumdan sonraki iki hafta içinde dökülecektir. Bebeğinizin kafasının diğer kısımlarında iç kulak kemikleri tamamen oluşmuş ve burun şekillenmeye başlamıştır.

Anneler için hızlı bir ipucu: Yolu yarıladınız ve artık kesinlikle bebeğin hareket ettiğini hissediyorsunuz! Hemoroitler (rektumunuzdaki şişmiş damarlar) sizi rahatsız etmeye başladıysa bol su için, beslenmenize fiberleri ekleyin ve egzersiz yaparak aktif olun. Sizi rahatlatabilecek güvenli, reçetesiz satılan kremler hakkında doktorunuza da danışabilirsiniz.

Bebeğinizde ne değişiyor. Hissettiğiniz o ritmik sarsıntı ne? Bebeğin olgunlaşmamış diyaframında hıçkırıklara neden olan spazmlar olabilir! Bebeğinizin kafa derisinde ve kaşlarında tüyler büyümeye devam etmektedir, ama doğumda var olan tüyler büyük ihtimalle hayatının ilk birkaç haftasında yerini yeni saça ve tüylere bırakacaktır.

ÖNERİLER :

Kutlama zamanı! Yolun yarısı bitti.

6 aylık ultrason zamanı!

Şimdi kızınız mı oğlunuz mu olacak öğrenebilirsiniz.

 

21.HAFTA :

Kalp atışları. Bebeğinizin kalp atışı basit bir stetoskopla duyulacak kadar yüksektir ama kendi kalp atışınızdan ayırmak zor olabilir. Daha hızlı olan ritmi dinleyin: Bebeğinizin kalbi dakikada 120 ila 160 kez, yani sizin kalbinizden yaklaşık iki kat hızlı atar.

Şekerleme. Bebeğiniz çok da fark edilmeyen bir döngüde uyumaya ve uyanmaya başlamıştır. Ultrason, doğmamış bebeklerin en sevdikleri uyuma konumuna geçtiğini bile gösterebilir.

Sırt ağrıları, özellikle de bel ağrıları gebelik süresince çok sık görülür. Büyüyen uterusunuz ağırlık merkezinizi kaydıracak ve belinizi öne doğru çekecektir. Bu esnada gevşetici hormon vücudunuzdaki bütün eklemleri ve bağ dokuları gevşetmektedir, bu da doğum zamanı geldiğinde leğen kemiğinizin genişlemesini sağlar.

Sırt kurtarıcılar. İster televizyon seyrederken ister çalışırken olsun, her oturduğunuzda bir ayak sehpası kullanarak ayaklarınızı hafifçe yükseltin. Uzun süre ayakta kalmanız gerekirse belinizdeki baskının bir kısmını almak için bir ayağınızı değişimli olarak küçük bir tabureye koyun. Daha da rahatlamak için ılık bir banyoyla kendinizi şımartın. Sırt ağrılarınız devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebek uterusunuz içinde çoktan uyuma/uyanma döngüsüne girmiştir ve 21. haftada bile hâlâ hareket edecek bol alanı vardır. Uyanıp hareket etmeye başladığınızda sizin hareketleriniz bebeği sallayarak uyutacaktır, ama siz uyumak istediğinizde bebeğiniz uyanıp dans etmeye başlayabilir! Tüm bu hareketler, bebeğin beynine giden kasların ve sinir yollarının gelişmesi için önemlidir.

ÖNERİLER :

Oturduğunuzda ayaklarınızı mutlaka yukarı kaldırın.

Sırt ağrıları için ılık bir banyo yapın.

Baby shower partinizin hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

 

22.HAFTA :

Kaşlar. Bebeğiniz artık gerçek kaşlara sahiptir! Bu ince tüyler, henüz hiçbir pigment içermediklerinden tamamen beyazdır. Göz kapakları da gelişmiştir, ama yaklaşık 28. haftaya kadar birleşik durumda kalacaklardır.

İçeride antrenman. Bebeğinizin kolları ve bacakları artık orantılı olduğundan (ama henüz son boyutunda değildir) o küçük elleri tepmek, kavramak, esnemek ve tutunmakla meşguldür. Minik tırnakları artık parmak uçlarını tamamen örtmekte –ve büyümeye devam etmektedir. Öyle ki bebeğinizin yumuşacık cildini çizmesini önlemek için doğumdan hemen sonra tırnaklarını kesmeniz gerekebilir.

Dolguya hazırlık. Bu noktada bebeğinizin sadece yüzde bir vücut yağı vardır, ama vücut ısısı üretip koruyabilmek için kahverengi yağ katmanları eklemeye devam edecektir.

Hissedin. Göbeğiniz kendinizi "gerçekten" hamile hissedeceğiniz kadar büyümüştür ve dünyanın geri kalanı da bunun farkındadır. Sabah bulantıları büyük ihtimalle çoktan sona ermiştir ve iştahınız geri gelmiştir.

Keyfiniz biraz yerindeyken, miniğinizin odasını planlamaya da vakit ayırmak iyi bir fikir olabilir. Buradan, çocuk odasıyla ilgili temalara ve yaratıcı fikirlere erişebilirsiniz

Kırgınlık. Grip veya nezle olursanız reçetesiz ilaç almadan önce doktorunuzun onaylamasını bekleyin. Fazladan sıvı alın, dinlenin, düzenli yiyin ve tavuk suyu çorbanın iyileştirici gücüne inanın. Bu çorba sıcak, sıvı ve besleyicidir–hasta olduğunuzda ihtiyacınız olan her şey ondadır.

Bebeğinizde ne değişiyor.Bebeğiniz, yeni oluşan yüz kasları ve kaşlarıyla somurtuyor olabilir. Henüz hiçbir pigment içermediklerinden kaşları ve saçı beyaz görünecektir. Bebek ayrıca yumruk yapıp göbek bağını bile kavrayabilir, ama bu herhangi bir zarar verecek kadar güçlü değildir.

ÖNERİLER :

Doktorunuza danışmadan reçetesiz satılan ilaçlardan almayın.

Rahatça eğilip kalkabildiğiniz bu zamanların tadını çıkarın.

Bebeğinizin odası için planlama ve alışveriş yapmaya başlayın.

 

23.HAFTA :

Sesler duyuluyor. Kulaklardaki kemikler sertleştiği için bebeğiniz artık sesinizi duyabilir. Bebeğinize kitap okuyarak, onunla konuşarak ya da şarkı söyleyerek bebeğinizi şımartın. Bebeğiniz sesinizi ne kadar çok duyarsa doğduğunda sesiniz o kadar tanıdık gelecektir.

Süper kese. Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı, sağlıklı bir yenidoğanın büyümesi için kusursuz ortamdır. Tuzlu sıvı bebeği sıcak tutar, enfeksiyonlara karşı korur ve gelişmekte olan vücuduna antrenman yaptıracak kadar yüzdürücüdür. Bu noktada su kesesi her üç ila dört saatte bir yenilenen yaklaşık yarım litre sıvı içerir.

Demir gibi. Çoğu kadın gebe kalmadan önce hafif anemiktir ve gebelik sırasında kadınların yaklaşık yüzde 20'si demir eksikliği anemisi tedavisi görür. Bunun belirtileri arasında yorgunluk, zayıflık, nefes darlığı ve bayılma nöbetleri yer alır. Kırmızı et, ciğer, şekerkamışı şurubu, yeşil mercimek gibi demir açısından zengin gıdalar ve ıspanak ve karalahana gibi yapraklı yeşil sebzeler tüketerek aneminizi tedavi edebilirsiniz.

Preeklampsi kontrolü. Tansiyonunuz çok yüksek ise, doktorunuz, yüksek kan basıncı, ödem (şişme) ve idrarda protein ile kendini gösteren bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi gözetimi yapmak isteyebilir. Bu rahatsızlık gebe kadınların yaklaşık yüzde 7'sini etkiler ve erken tanı kritik önem taşır. Preeklampsi tedavi edilmezse plasentanıza giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı veya ellerinizin ve ayaklarınızın aniden şişmesi gibi preeklampsi belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin kilosu önümüzdeki dört hafta içinde iki katına çıkacaktır, ama şimdi yağ gelişimi tamamlanıncaya kadar cildi vücut üzerinde gevşek bir şekilde duracaktır. Bebeğiniz ayrıca sesinizi de duyabilir, bu yüzden onunla konuşmaya veya şarkı söylemeye zaman ayırın – doğduğunda sesinizi tanıyacaktır.

ÖNERİLER :

Bebeğinize şarkı söyleyin, onunla konuşun ve kitap okuyun.

Diyetinizin demir açısından zengin olmasını sağlayın.

Uyurken belinizi bacaklarınızın arasına bir yastık alarak destekleyin.

 

24.HAFTA :

Şeffaf cilt. Bebeğinizin cildi o kadar incedir ki altındaki kan damarlarını, kemikleri ve organları görebilirsiniz. Aylar geçtikçe, cilt, sizinki kadar mat oluncaya kadar kalınlaşacaktır.

Gözüm sende. Bu ayın sonunda bebeğinizin gözleri tamamen gelişmiş olacaktır. Her ne kadar iriste henüz renklenme olmasa da önümüzdeki birkaç ay içinde renk kazanacaktır. Ama son rengine ancak doğumdan sonra erişecektir.

Erken doğum sancısı uyarısı. Bu noktadan itibaren erken doğum sancısı işaretlerine dikkat etmeniz gerekir. En sık görülen belirtiler arasında adet benzeri kramplar, vajinal akıntıda bir değişiklik, belinizde keskin bir ağrı, rahim kasılmaları, leğen kemiğinizde baskı (sanki bebek itiyormuş gibi) veya vajinanızdan sıvı sızması veya akması sayılabilir. Vücudunuza dikkat edin; belirtiler devam ederse hemen doktorunuza danışın. Vajinanızdan sıvı akıntısı, derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Anneler için hızlı bir ipucu: Kendinizi yorgun, zayıf hissediyor, nefes darlığı veya baygınlık yaşıyorsanız anemik olabilirsiniz. Beslenmenize, ciğer ya da diğer kırmızı etler; sarı, kırmızı, yeşil veya kahverengi mercimek gibi demir açısından zengin gıdaları ve ıspanak, kara lahana ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzeleri eklemeye dikkat edin. Doğum öncesi vitaminleriniz de demir içerebilir.

Bebeğinizde ne değişiyor. Bebeğinizin yüzü neredeyse tamamen tamamlanmıştır ve ultrasona bakarsanız kime benzediğini görebilirsiniz. Her ne kadar göz kapakları birleşik durumda kapalı olsa da bu haftanın sonunda bebeğinizin gözleri, retina da dahil tamamen gelişmiş olacaktır.

ÖNERİLER :

Erken doğumla ilgili bilgi edinin.

Suyunuz gelirse acilen doktora görünün.

Eşinizle yeni rolleriniz ve ebeveynliğin ilişkinizi nasıl etkileyeceği hakkında konuşun.

 

25.HAFTA :

Beyinsel kazançlar. Beyin zarı, karmaşık katmanlar halinde gelişmektedir. Hareketlerin büyük bir kısmı hâlâ daha önceden oluşmuş diğer beyin alanları tarafından kontrol edilmektedir.

Diyabet kontrolü. 24 ile 28. haftalar arasında yapılan glikoz tarama testi, gebe kadınların yaklaşık yüzde iki ila beşini etkileyen ve genellikle doğumdan sonra kaybolan bir yüksek kan şekeri rahatsızlığı olan gebelik şekeri belirtilerini inceler. Testin kendisi basittir: şekerli bir çözeltinin içilmesinden birkaç dakika sonra kan alınır ve şeker seviyeleriniz test edilir. Kan şekeriniz yüksekse gebelik şekeri olup olmadığını belirlemek için bir kan glikoz testi daha yapılır. Tedavi, özel bir diyet ve bazı durumlarda ilaç kullanımı gerektirir.

Sık seyahatler. Gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonları (İYE) sık görülür, bu yüzden ihtiyaç hissettiğiniz anda tuvalete gitmeye dikkat edin. İYE'nin bir belirtisi, idrar yaparken yanma, acı veya nahoş kokudur. Bu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza danışın, gebelik sırasında tedavi edilmezse İYE ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bebeğinizde ne değişiyor. Akciğerlerde kan damarları gelişmekte, burun delikleri açılmakta ve her şey, bebeğin ilk nefesine hazırlanmaktadır. Cildin altında kan damarları da gelişmekte, bebeğe pembe bir görünüm katmaktadır.

ÖNERİLER :

İlgili testleri olup diyabet olup olmadığınızı araştırın.

Gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonuna karşı önlem alın.

Doğum izninizi planlayın.

Yorum Yaz